Jak robić świetne zdjęcia smartfonem - porady od Sony Xperia

Jak robić świetne zdjęcia smartfonem - porady od Sony Xperia

Jak robić świetne zdjęcia smartfonem - porady od Sony Xperia
MATERIAŁY PARTNERSKIE
13.03.2019 09:51, aktualizacja: 26.07.2022 15:54

Witamy w świecie pełnym fotografów! Dziś zdjęcia robi każdy. Facebook oraz Instagram stały się połączeniem albumów rodzinnych z amatorskimi galeriami fotografii, a pamięci telefonów zapchane są obrazkami z życia ich właścicieli. Nie każdy rzecz jasna można nazwać się profesjonalistą czy nawet artystą, jednak nie ulega wątpliwości, że w XXI wieku robienie dobrych zdjęć stało się łatwiejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Korzystajmy zatem!

Amatorzy fotografii, którzy nie myślą na razie o zakupie kosztownej lustrzanki, mogą spokojnie pogodzić codzienność z hobby, wybierając telefon Sony Xperia XZ3. Zwłaszcza że japoński gigant przygotował propozycję skierowaną jakby wprost do nich, a do tego chce pokazać wszystkim, jak robić najlepsze fotki.

Obecnie wystarczy solidny smartfon, dobre oko i odrobina umiejętności, by każdego dnia w efektowny sposób uwieczniać, wszystko, co tylko zwróci naszą uwagę lub w jakiś sposób nas zainspiruje. W erze dominacji social mediów, dla wielu z nas niezwykle istotne jest dzielenie się scenkami ze naszego życia. Nie wszystkim się to podoba. Dla pesymistów jest to zjawisko niepokojące. Obawiają się oni, że nadmierny internetowy ekshibicjonizm przyczynia się do stopniowego okradania nas z prywatności. Optymiści są jednak spokojni, radząc jedynie, by w swojej potrzebie publikowania scenek z życia zachować umiar i dystans. A najlepiej po prostu robić dobre zdjęcia, których nie będziemy się później musieli wstydzić. No i właśnie, Sony nie tylko daje nam do tego narzędzie, ale również mówi, jak to dobrze robić! Sprawdźmy zatem, co ma nam do zaoferowania najnowsza Xperia XZ3.

Motion Eye, czyli nowa jakość fotografii

Choć zawsze czujna konkurencja nie zasypia gruszek w popiele, Sony wydaje się dziś prowadzić w kategorii aplikowania do swoich urządzeń coraz to nowych i zaawansowanych technologii. Jedni mówią, że to brawura, drudzy twierdzą, że odwaga, a jeszcze inni wskazują po prostu na ogromne możliwości, z których Japończycy potrafią korzystać jak nikt inny. Jakiekolwiek pobudki nie kierowałoby decydentami odpowiedzialnymi za biznesowe ruchy japońskiej legendy, średnio raz do roku możemy spodziewać się z jej strony czegoś nowego. Nie inaczej jest w przypadku aparatów fotograficznych instalowanych w kolejnych smartfonach.

Obraz

Zastosowana w Xperii technologia Motion Eye™ okazała się nową jakością w tym segmencie. Korzystając zarówno z rozwiązań znanych z pełnoklatkowych, bezlusterkowych aparatów α™, jak i kompaktowych Cyber-shotów, Xperia XZ3 jest w stanie wykonać zadowalające zdjęcie nawet przy naprawdę słabym świetle. To naprawdę coś, jeśli przypomnimy sobie, jak dużym utrapieniem potrafi być fotografowanie w kiepsko oświetlonym pomieszczeniu lub po zachodzie słońca. To jednak nie koniec. Spośród technologii, którymi naszpikowany jest aparat Motion Eye™, wyróżnić możemy dobrze znaną użytkownikom smartfonów Sony matrycę światłoczułą Exmor RS™ zaprojektowaną specjalnie z myślą o telefonach komórkowych oraz tabletach.

Kolejny na liście jest słynny obiektyw Sony G, którego nowa konstrukcja przyniosła Xperii liczne branżowe nagrody. Standardem jest procesor do obróbki obrazu BIONZ™. Umożliwia on błyskawiczne przetwarzanie obrazu, a przy okazji ułatwia wykrywanie ruchu, zapewniając zawsze pożądaną ostrość. Idąc dalej, nie sposób nie wspomnieć o funkcji rejestrowania predykcyjnego, dzięki której aparat smartfonu Xperia XZ3 sam wykrywa uśmiech oraz ruch, buforując obraz, zanim twój palec znajdzie się na przycisku migawki.

4K HDR, czyli jeszcze bliżej rzeczywistości

Zdjęcia to jednak nie wszystko. Również w kategorii wideo Xperia ma się czym pochwalić. Jakość 4K HDR zapewnia rejestrację oraz odtwarzanie obrazów bogatych w szczegóły, o wyraźnych kolorach i niezwykłym kontraście. Nieważne, czy filmujemy za dnia, czy w nocy. Ciekawą funkcją jest możliwość nagrywania filmów w tempie zwolnionym nawet do 960 klatek na sekundę, zachowując rozdzielczość HD. Co ciekawe, „slow motion” nie musi dotyczyć całego nagrania – jeśli chcesz, możesz zwolnić jedynie wybraną scenę. Taki zabieg możliwy jest na etapie edycji.

See the difference with 4K HDR Movie recording

To tyle, jeśli chodzi o dane techniczne telefonu. Jako że żadna, nawet najbardziej zaawansowana technologia nie zrobi wszystkiego za nas, czas na małą lekcję fotografii. Dzięki uprzejmości Sony możemy zaczerpnąć odrobinę wiedzy na temat uwieczniania świata za pomocą Xperii.

Samodzielnie lub ze wsparciem

Chcąc uniknąć ręcznego dostosowywania ustawień aparatu, przechodzimy w tryb Lepsza automatyka. Należy jednak pamiętać, że jest to funkcja, która daje najlepsze efekty przede wszystkim przy dobrym oświetleniu. Możemy z niej również skorzystać, kiedy nie mamy możliwości ustawienia siebie lub fotografowanego obiektu w bezruchu, a więc będą to Zdjęcia koncertowe, jazda samochodem lub autobusem, próba uwiecznienia gromadki rozbrykanych zwierzaków itd. Takie rozwiązanie sprawdzi się wszędzie tam, gdzie wiele się dzieje. Chcąc mieć pełną kontrolę nad ostatecznym efektem sesji zdjęciowej, najlepiej wybrać tryb ręczny. Jest on być może bardziej czasochłonny (użytkownik sam musi ustawić wszelkie parametry), jednak sprawdza się idealnie w sytuacjach, kiedy nie mamy dostępu do dobrego oświetlenia.

Co zrobić, żeby zdjęcia były zawsze ostre?

Podczas wycieczki w góry, trudno się powstrzyma cod fotografowania zapierających dech widoków. Zależy nam wtedy, żeby zdjęcia miały odpowiednią ostrość i zawierały jak najwięcej szczegółów, którymi będziemy chcieli się podzielić ze znajomymi po powrocie do miasta. Robiąc fotki krajobrazów, wystarczy stuknąć w ekran, aby wybrany obszar uzyskał odpowiednią ostrość. Jeżeli mimo to widok nadal jest rozmyty, być może obiektyw jest zabrudzony lub zasłania go niepożądany element (fragment futerału, włos, pyłek). Chcąc solidnie ustabilizować telefon przed wykonaniem zdjęcia, można skorzystać z samowyzwalacza. Dobrym pomysłem jest zaopatrzenie się w statyw typu gimbal. Ten niezwykle użyteczny stabilizator bazuje na rozwiązaniach znanych z profesjonalnych planów filmowych, dostosowując się do ruchu i zapewniając obrazowi stabilność nawet w bardzo dynamicznych sytuacjach. Kolejnym sposobem na zachowanie zadowalającej ostrości jest przytrzymanie klawisza aparatu do połowy, aż okrągła ramka nie zaświeci się na niebiesko.

Nie obawiaj się ustawień ręcznych

Nawet jeśli większość użytkowników smartfonów nie może nazwać się ekspertami w dziedzinie fotografii, zabawa ustawieniami ręcznymi nie powinna ich przerażać. Co więcej, warto poświęcić odrobinę czasu na zapoznanie się z nimi, by stopniowo wprawiać się w sztuce robienia zdjęć. Efekty mogą być naprawdę zaskakujące. Samo uruchomienie trybu ręcznego nie stanowi najmniejszego problemu. W celu wyświetlenia ustawień wystarczy stuknąć w charakterystyczną ikonkę z kółkiem zębatym, wybrać ustawienie, które chcemy zmienić, a następnie edytować je zgodnie z naszymi preferencjami.

Dobierz odpowiednią rozdzielczość

Zanim zabierzemy się do korzystania z aparatu, a nawet na samym początku naszej przygody z nowym smartfonem, warto zdecydować, jaką rozdzielczość mają mieć zdjęcia. Jest to o tyle istotne, że wyższa rozdzielczości pożera więcej pamięci, która zawsze w końcu staje się towarem deficytowym w każdym urządzeniu mobilnym.

Obraz

Jeżeli fotografie mają być wyświetlane na ekranach innych niż panoramiczne lub mamy zamiar je drukować w wysokiej rozdzielczości, należy wybrać rozdzielczość 20.7 megapikseli, 8 megapikseli lub 3 megapikseli o proporcjach 4:3. Dla ekranów panoramicznych wystarczająca będzie rozdzielczość 15.5 megapikseli, 8 megapikseli, 3 megapikseli lub 2 megapikseli o rozdzielczościach 16:9. Wybór ostatniego z ustawień dostępny jest wyłącznie w trybie ręcznym.

Śmiało korzystaj z samowyzwalacza

Chcąc uwiecznić na zdjęciu grupę osób, wykonać autoportret lub mieć pewność, że podczas fotografowania urządzenie zachowa bezruch, najlepiej skorzystać z samowyzwalacza. W zależności od tego ile czasu będziemy potrzebować na ustawienie się do fotografii, możemy wybrać 10, 2 lub 0.5-sekundowe opóźnienie między stuknięciem w ekran smartfonu a zrobieniem zdjęcia.

Wybierz tryb ostrości

Możemy również zdecydować o tym, który z elementów obecnych na zdjęciu ma być ostry. W przypadku zachowania automatycznej ostrości zrobi to za nas sam aparat, wyróżniając obiekt znajdujący się w centralnym punkcie zdjęcia. Użytkownik może jednak chcieć, by focus był skupiony na tle — wtedy skorzystać trzeba z ustawień manualnych. W przypadku autofokusu jednopunktowego smartfon sam ustawi ostrość na wyznaczonym przez nas obiekcie. Aby to uczynił, wystarczy dotknąć i przytrzymać ekran. Kiedy ramka zmieni kolor, śmiało można zdjąć palec, a zdjęcie zostanie wykonane automatycznie. Innym rodzajem autofokusu jest autofokus wielopunktowy. W tym przypadku ostrość ustawiana jest automatycznie na kilku punktach. Cały mechanizm wykonywania fotografii wygląda natomiast tak samo, jak w przypadku autofokusu jednopunktowego. Ostrość ustawić można również na twarzach fotografowanych osób. Funkcja odpowiedzialna za ten zabieg to Wykrywanie twarzy. Aparat jest w stanie automatycznie ustawiać ostrość na twarzach maksymalnie pięciu osób znajdujących się najbliżej obiektywu. Istnieje również możliwość samodzielnego wybrania konkretnej osoby, która ma zostać wyróżnione. Wystarczy stuknąć w ekran, a kolorowa ramka poinformuje nas, że ostrość została ustawiona. Uwaga, powyższe ustawienia funkcjonują wyłącznie w trybie ciągłej ostrości!

Rób dobre zdjęcia przy kiepskim świetle

Ustawienie HDR (High-Dynamic Range) pomoże nam robić porządne, ostre zdjęcia nawet przy silnym świetle padającym z tyłu lub przy wysokim kontraście. Dzięki technologii HDR utrata szczegółów nie jest zauważalna. Chcąc zapewnić obrazowi ostrość pomimo kiepskiego światła lub ruchu, zwiększamy czułość ISO.

To oczywiście nie koniec możliwości, jakie daje nam aparat w smartfonie Sony Xperia XZ3. Zachęcamy do samodzielnego eksplorowania wszystkich jego opcji. Efektem takiej zabawy na pewno będą coraz lepsze zdjęcia, którymi zachwycimy znajomych oraz instagramowych obserwatorów. Więcej użytecznych informacji na temat korzystania z aparatu w urządzeniach mobilnych znaleźć można na oficjalnej stronie producenta.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)