Złota godzina w fotografii - jak ją wykorzystać?

Złota godzina w fotografii - jak ją wykorzystać?

Złota godzina w fotografii - jak ją wykorzystać?
MATERIAŁY PARTNERSKIE
05.06.2020 09:54, aktualizacja: 26.07.2022 14:52

Złota godzina to bez wątpienia najczęściej wykorzystywany przez fotografów okres w ciągu doby. Jest ona solidarnie uznawana za jedną z najlepszych pór do robienia zdjęć. Zgodnie z zapewnieniami specjalistów uchwycone wtedy kadry odznaczają się nie tylko doskonałą jakością, ale również subtelnością i eleganckim sznytem. Sprawdź, jak najlepiej ją wykorzystać, aby efekty były niezapomniane.

Czym jest złota godzina?

Złota godzina to okres w ciągu doby (a właściwie dwa okresy), kiedy światło emitowane przez Słońce przybiera piękny, złocisty odcień. Fotografowana rzeczywistość jest wtedy oblewana delikatnym, ciepłym strumieniem światła, który dodatkowo pięknie podkreśla wyrazistość kontrastów. Złota godzina w fotografii może zapewnić autorowi zdjęć niezwykłe, wizualne doznania i fenomenalne efekty pracy. Występuje ona w dwóch momentach w trakcie doby - pierwszy pojawia się tuż po wschodzie słońca, natomiast drugi - chwilę przed zachodem i podczas niego. Złota godzina, wbrew swojej nazwie, nie trwa idealnie 60 minut. Jej długość różni się w zależności od położenia geograficznego (a konkretnie szerokości geograficznej) oraz pory roku. Przykładowo, im bliżej Równika, tym jej trwanie ulega skróceniu (wynosi ono zaledwie kilka minut). Na obszarach okołobiegunowych złota godzina może trwać nawet 5 godzin! Dodatkowo, jej czas trwania waha się również na terytorium Polski. Podczas zimy jej łączny czas (rano i wieczorem) wynosi 60 minut, natomiast latem - 120.

Jak najlepiej wykorzystać złotą godzinę?

Aby w stu procentach wykorzystać potencjał oferowany nam przez złotą godzinę, warto przede wszystkim dokładnie zapoznać się z godzinami wschodu i zachodu słońca w miejscu, w którym planujesz robić zdjęcia. Złota godzina nada szczególnie spektakularnych efektów w przypadku fotografii krajobrazów. Jeśli więc to właśnie je planujesz uwiecznić, pamiętaj aby przybyć na miejsce odpowiednio wcześnie i rozłożyć cały potrzebny sprzęt. Kolejnym ważnym aspektem jest czas. Jego ilość jest w tym przypadku bardzo ograniczona, warto więc wykonywać zdjęcia w trybie serii, tak aby wykonać ich jak największą ilość. Warto również mieć na uwadze fakt, iż najbardziej magiczne i poetyckie ujęcia powstają, kiedy dzień ma być wyjątkowo słoneczny (albo taki był), a na niebie występują delikatne chmury.

Jak wydobyć z otoczenia odpowiedni kontrast?

Aby zdjęcia nabrały wyjątkowej subtelności i delikatności, warto zadbać o wydobycie na nich dobrego kontrastu. Pomóc w tym może tzw. filtr połówkowy, który poradzi sobie z silnym promieniowaniem, nawet wtedy gdy w kadrze znajdzie się słońce. Warto również korzystać ze światłomierza i stale kontrolować jego wskaźnik. Pamiętaj o tym, aby zwracać szczególną uwagę na najważniejsze cechy światła i to do nich dostosować odpowiednie ujęcie. Należy mieć tu na uwadze: barwę, kierunek, nasycenie i charakter. Oprócz wspomnianych wyżej wskazówek, podczas trwania złotej godziny możesz również twórczo poigrać z tworzonymi wówczas cieniami (które są wtedy wyjątkowo długie i delikatne). Jeśli fotografujesz modela, ustaw go naprzeciw źródła światła, aby uzyskać ciekawy efekt poświaty. W celu uzyskania barwnych refleksów możesz częściowo zasłonić obiektyw dłonią. Taka zabawa z fotografią gwarantuje brak nudy i nietuzinkowe, a często poetycko piękne efekty.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)